Dziś niedziela , 15 lipca 2018 r. imieniny: Henryka, Igi, Włodzimierza

UROCZYSTOŚĆ DZIĘKCZYNIENIA ZA ROK MIŁOSIERDZIA - 13.11.2016 R.

„Rok Jubileuszowy zakończy się w uroczystość liturgiczną Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, 20 listopada 2016 roku. W tym dniu, zamykając Drzwi Święte, będziemy kierować nasze myśli z wdzięcznością i dziękczynieniem do Trójcy Przenajświętszej za to, że udzieliła nam tego szczególnego czasu łaski”.

Franciszek, Misericordiae vultus

Już za kilka dni papież Franciszek zamykając w Rzymie Drzwi Święte zakończy Rok Jubileuszu Miłosierdzia w Kościele. Kończący się czas Nadzwyczajnego Roku Łaski skłania nas do podjęcia modlitwy dziękczynnej. 13. listopada 2016 roku w Bazylice pw. św. Jana Chrzciciela w Szczecinie, która jest „kościołem stacyjnym”, została odprawiona Msza święta dziękczynna za wszystkie łaski otrzymane od Boga w tym świętym czasie Jubileuszu. W nasze dziękczynienie została „wpisana” 5. Rocznica beatyfikacji ks. Karola Lamperta (1894 – 1944).

Ks. Karol Lampert posługiwał w czasach II Wojny Światowej w jedynej wówczas katolickiej parafii w Szczecinie pw. św. Jana Chrzciciela. Wraz z dwoma innymi kapłanami został aresztowany przez Gestapo w ramach akcji "Fall Stettin", a następnie przewieziony do więzienia w Halle. Tam też, 13. listopada 1944 roku został zamordowany przez ścięcie. Jego relikwie były obecne w tym dniu przy eucharystycznym ołtarzu.

Mszy świętej o godzinie 12:00 przewodniczył Arcybiskup Andrzej Dzięga, Metropolita Szczecińsko – Kamieński. Uroczysta Liturgia rozpoczęła się od procesyjnego wejścia do świątyni przez Bramę Miłosierdzia. Po wejściu do Bazyliki Ks. Arcybiskup dokonał aktu odsłonięcia symbolu Roku Miłosierdzia, który został poświęcony przez Papieża Franciszka w Częstochowie. Po dokonaniu aktu odsłonięcia znaku Roku Miłosierdzia rozpoczęła się uroczysta Msza święta, którą koncelebrowali kapłani z parafii, z dekanatu Szczecin – Śródmieście oraz kapłani Miasta Szczecina. W homilii Ks. Arcybiskup przekazał wiernym Dobrą Nowinę: „Nie traćcie nadziei w Boże Miłosierdzie!”.

Po zakończonej liturgii Mszy świętej zostały złożone okolicznościowe wiązanki kwiatów: przy tablicy poświęconej bł. Księdzu Karolowi Lampertowi oraz pod pomnikiem Męczenników II Wojny Światowej.

W uroczystości dziękczynienia licznie uczestniczyli wierni naszej parafii, poczet sztandarowy Zespołu Szkół nr 8 w Szczecinie oraz wierni Miasta Szczecina.

Odsłon: 866